Panele operatorskie ogółem


Panele operatorskie

Panel operatorski (Human Machine Interface, HMI) - zbudowany jest z elementów, których operator dotyka, które widzi lub korzysta z nich w inny sposób, tak aby zrealizować zadania nadzoru i sterowania danym systemem, a także odebrać od niego informację zwrotną o stanie i rezultatach. Tym mianem określane są różne urządzenia - zarówno te stosunkowo proste, które łączy się z zewnętrznym komputerem, jak też te, które są kompletnymi komputerami. Te ostatnie są zwykle wysokiej klasy, wyposażonymi w szybkie procesory, pojemną pamięć, a także mające możliwość rozszerzania modułowego.
Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców paneli operatorskich HMI, dlatego wybór dobrego produktu nie jest łatwy. Wybierając panel, warto przenalizować możliwości integracji, cenę, funkcje oprogramowania, sposób wykonania, parametry oraz dostęp do wsparcia technicznego, wiedzy i szkoleń.
Do komunikacji z systemami automatyki standardowo stosuje się porty szeregowe (RS-232/422/485) lub Ethernet. Natomiast wymiana danych z urządzeniami peryferyjnymi (drukarka, skaner kodów kreskowych, waga przemysłowa, myszka, klawiatura, pamięć przenośna etc.) realizowana jest przez porty USB (host/client). Czasami przydatne mogą okazać się również porty specjalistyczne, takie jak CAN lub Profibus.
Aby połączyć paneloperatorski z urządzeniem, trzeba oczywiście zadbać o obsługę tego samego protokołu komunikacyjnego. Na szczęście rzadko dzisiaj zachodzi konieczność samodzielnego napisania takiego drivera. Głównie dlatego, że wielu producentów paneli oferuje wraz z urządzeniem bezpłatną bibliotekę driverów. Może ona liczyć nawet kilkaset pozycji.
Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu. W praktyce oznacza to, że wystarczy kilka kliknięć myszką, by uzyskać komunikację między urządzeniami. Przydatna będzie również dokumentacja zawierająca sprawdzone sposoby konfiguracji krok po kroku dla urządzeń najbardziej popularnych producentów.
Panele z płatnym oprogramowaniem oferują najczęściej jedno środowisko do konfiguracji panelu i sterownika PLC, co pozwala zaoszczędzić czas przy definiowaniu zmiennych. Z drugiej strony wielu producentów dostarcza oprogramowanie w cenie panelu. Brak licencjonowania umożliwia ciągłe podnoszenie funkcjonalności dzięki bezpłatnym aktualizacjom. Co istotne, coraz częściej można wybrać środowisko w języku polskim.
Do szybkiego przygotowania ekranów dla operatora przydatne są biblioteki z gotowymi elementami graficznymi, takimi jak urządzenia przemysłowe, zawory, przyciski, kontrolki i zbiorniki. Przyśpiesza to pracę, zwłaszcza jeśli można również tworzyć własne szablony i importować pliki graficzne w popularnych formatach: bmp, jpg, gif, wmf, svg, png. Dzięki nim można bardzo dokładnie przedstawić to, co dzieje się na monitorowanym obiekcie.

Polecane przeze mnie firmy to Delta Electronics, Weintek, Siemens czy Eaton.

Pozdrawiam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Elektronika

Przemysl elektryczny

Panele operatorskie HMI KTP400 Siemens