Jak dziala falownik

falowniki

Jak działa falownik?

Rozwój przemysłu, w tym automatyzacji procesów technologicznych sprowokował intensywny rozwój techniki kierowania napędów. Jeszcze kilkanaście lat temu falowniki były rzadko widzianymi systemami automatyki przemysłowej, przeznaczone do rozruchu silników stosowano przełączniki gwiazda-trójkąt oraz proste softstarty oraz prędkość obrotową regulowano przy wykorzystaniu różnorodnego typie przekładni, poczynając od pasowych tak zwanym. chyżozmianów lub wariatorów, poprzez przekładnie planetarne a kończąc na specjalistycznych przekładniach hydrokinetycznych.

Dzisiaj falowniki są szeroko powszechnymi systemami automatyki, wpływ na to ma nie tylko postęp inżynierii oraz technologii a też umiarkowana wysokość opłaty falowników, które można zobaczyć na stronie falowniki-sklep.pl. Wynika to nie jedynie z jej przystępnej wartości tych urządzeń, ale przede wszystkim z wyszukiwania oszczędności energii elektrycznej, automatyzowaniu procesów technologicznych oraz z jej żywego rozwoju technologii napędowej - szczególnie nowych technologii potrzebujących precyzyjnego sterowania silnikami. Często spotykanym zastosowaniem nowoczesnych falowników jest regulacja szybkości obrotowej silników prądu przemiennego, przez równoczesną zmianę liczby napięcia i częstotliwości. Falowniki są tak modne, że można je zlokalizować w systemach sterowania nawiewów, pomp ale również automatyce dźwignic, ekstruderów i innych maszyn w jakich technologia wymaga konkretnej regulacji prędkości obrotowej silników prądu przemiennego.

Dynamiczny rozwój sektora sprawił, że energia elektryczna dostarczana przez system energetyczny liniami sinusoidalnego napięcia przemiennego o częstotliwości 50Hz (w Europie) coraz częściej jest uznawana jako swoisty półprodukt, który potrzebuje przekształcenia (przetworzenia) do postaci dogodnej dla odbiornika dla przykładu. właśnie wspomnianego silnika elektrycznego. W energoelektronice przemienniki częstotliwości rozkładamy na dwa typy: bezpośrednie bez obwodu pośredniego i pośrednie ze zmiennym lub stałym napięciem (prądem) obwodu pośredniego. Bezpośrednie przemienniki częstotliwości używane są raczej do sterowania układami o potężnych mocach, rzędu kilku MW. Dodatkowo przemienniki tego typu posiadają niewielki zakres regulacji częstotliwości na wyjściu od zera do około 30Hz.

Czytaj dalej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Elektronika

Przemysl elektryczny

Panele operatorskie HMI KTP400 Siemens